Set de date Studilex

Ce se dă cel mai des la Barou, INM și INPPA

Setul de date creat de Studilex clasifică pe instituții juridice cele 5.134 de grile oficiale date la Barou, INM și INPPA între 2015 și 2026, din 57 de sesiuni de examen. Pentru fiecare instituție juridică: câte grile au verificat-o, la ce examen, ce loc ocupă în materia ei și ce pondere are în grilele materiei.

Actualizat la . Date gratuite, sub licență CC BY 4.0.

Grile analizate
5.134
Sesiuni
57
Instituții
133
Perioada
2015–2026

Pe scurt

  • Potrivit setului de date Studilex, în toate materiile, cele mai întrebate instituții sunt „Urmărirea penală și soluțiile procurorului” (Drept procesual penal, 236 de grile), „Răspunderea disciplinară a avocatului” (Organizarea profesiei de avocat, 143 de grile) și „Judecata în primă instanță” (Drept procesual penal, 137 de grile).
  • Potrivit setului de date Studilex, la Drept civil, cea mai întrebată instituție este „Vânzarea și schimbul”: 115 grile, adică 11% din cele 1.074 de grile de Drept civil date la examen.
  • Potrivit setului de date Studilex, la Drept procesual civil, cea mai întrebată instituție este „Procedurile speciale”: 132 de grile, adică 12% din cele 1.079 de grile de Drept procesual civil date la examen.
  • Potrivit setului de date Studilex, la Drept penal, cea mai întrebată instituție este „Infracțiuni contra vieții și integrității corporale”: 124 de grile, adică 12% din cele 1.073 de grile de Drept penal date la examen.
  • Potrivit setului de date Studilex, la Drept procesual penal, cea mai întrebată instituție este „Urmărirea penală și soluțiile procurorului”: 236 de grile, adică 22% din cele 1.080 de grile de Drept procesual penal date la examen.
  • Potrivit setului de date Studilex, la Organizarea profesiei de avocat, cea mai întrebată instituție este „Răspunderea disciplinară a avocatului”: 143 de grile, adică 17% din cele 828 de grile de Organizarea profesiei de avocat date la examen.
  • Potrivit setului de date Studilex, la fiecare dintre cele trei examene (Barou, INM și INPPA), cea mai întrebată instituție este „Urmărirea penală și soluțiile procurorului”, din Drept procesual penal: 169 de grile la Barou, 45 de grile la INM și 22 de grile la INPPA.

Drept civil1.074 de grile

Instituțiile de Drept civil, după numărul de grile oficiale de la Barou, INM și INPPA, 2015–2026
LoculInstituțiaGrileBarouINMINPPAPondere
1Vânzarea și schimbul11591141011%
2Executarea și neexecutarea obligațiilor936221109%
3Moștenirea legală85562188%
4Prescripția extinctivă și decăderea815414138%
5Transmiterea și stingerea obligațiilor73491867%
6Răspunderea delictuală68471296%
7Încheierea și efectele contractului65511136%
8Locațiunea și arendarea64467116%
8Testamentul și liberalitățile6446996%
10Dezmembrămintele dreptului de proprietate62441356%
11Nulitatea actului juridic6045966%
12Viciile consimțământului4429874%
13Persoana și capacitatea civilă4334364%
14Mandatul4230844%
15Modalitățile obligațiilor41291114%
16Coproprietatea și partajul3727733%
17Dreptul de proprietate31171223%
18Faptele juridice licite2924413%
18Posesia și uzucapiunea2918743%
20Căsătoria și regimurile matrimoniale2591062%
21Contractul de întreținere și renta viageră2415812%
21Tranzacția2418332%
23Actul juridic civil21165—2%
23Garanțiile obligațiilor2115—62%
25Cartea funciară19163—2%
26Filiația și obligația legală de întreținere185942%
27Mijloacele de protecție a creditorului169431%
28Aplicarea legii civile1311111%
28Împrumutul și depozitul132921%
30Accesiunea119111%
31Restituirea prestațiilor871—1%
32Autoritatea părintească7—611%
33Antrepriza32—1sub 1%
33Contractul de asigurare33——sub 1%
33Drepturile personalității33——sub 1%
36Bunurile2—2—sub 1%
37Aparența în drept și eroarea comună invincibilă1—1—sub 1%
37Calculul termenelor civile1—1—sub 1%

Drept procesual civil1.079 de grile

Drept penal1.073 de grile

Instituțiile de Drept penal, după numărul de grile oficiale de la Barou, INM și INPPA, 2015–2026
LoculInstituțiaGrileBarouINMINPPAPondere
1Infracțiuni contra vieții și integrității corporale12485231612%
2Infracțiuni contra justiției și autorității12378341111%
3Pedepsele și individualizarea lor89602368%
4Infracțiuni de corupție și de serviciu876212138%
5Furtul și tâlhăria845714138%
6Unitatea și pluralitatea de infracțiuni64421486%
7Infracțiuni contra libertății și vieții private59421435%
8Participația penală533012115%
9Infracțiuni patrimoniale prin nesocotirea încrederii4935955%
10Înlăturarea răspunderii penale48351034%
11Tentativa433013—4%
12Infracțiunile de fals4229674%
13Aplicarea legii penale4129844%
14Recidiva și pluralitatea intermediară3925774%
15Distrugerea și tulburarea de posesie36241023%
15Infracțiuni contra libertății și integrității sexuale3624933%
17Cauzele justificative3423833%
17Minoritatea și măsurile educative34211033%
17Răspunderea penală a persoanei juridice3427163%
20Renunțarea, amânarea și suspendarea pedepsei33191223%
21Înlăturarea executării și a consecințelor condamnării31181033%
22Infracțiuni contra siguranței publice și relațiilor sociale2926123%
23Măsurile de siguranță2721513%
24Infracțiunea și vinovăția2619612%
24Infracțiuni contra familiei26215—2%
26Cauzele de neimputabilitate2214442%
27Infracțiuni contra siguranței circulației rutiere18135—2%
27Liberarea condiționată1811432%
29Înțelesul termenilor din legea penală1293—1%
30Evaziunea fiscală86—21%
31Spălarea banilor2——2sub 1%
32Infracțiuni împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene1——1sub 1%

Drept procesual penal1.080 de grile

Instituțiile de Drept procesual penal, după numărul de grile oficiale de la Barou, INM și INPPA, 2015–2026
LoculInstituțiaGrileBarouINMINPPAPondere
1Urmărirea penală și soluțiile procurorului236169452222%
2Judecata în primă instanță13794301313%
3Măsurile preventive13692291513%
4Probele și procedeele probatorii11971371111%
5Apelul1128881610%
6Competența organelor judiciare10872241210%
7Acțiunea civilă în procesul penal82611568%
8Actele procedurale, termenele și nulitățile81463238%
9Camera preliminară69541146%
10Procedurile speciale66422046%
11Participanții și asistența juridică59421075%
12Incompatibilitatea și strămutarea5236975%
13Acțiunea penală402911—4%
14Măsurile asigurătorii și celelalte măsuri procesuale39171664%
15Contestația352411—3%
16Executarea hotărârilor penale19145—2%
17Contestația în anulare123631%
17Revizuirea12—1021%
19Principiile procesului penal431—sub 1%
19Redeschiderea procesului penal4—4—sub 1%
21Cheltuielile judiciare3—3—sub 1%

Organizarea profesiei de avocat828 de grile

Metodologie

Setul de date este creat de Studilex. Grilele și baremele sunt cele oficiale; clasificarea grilelor pe instituții juridice, clasamentul și ponderile sunt lucrarea Studilex.

Sursa grilelor: subiectele oficiale ale examenului de admitere în Barou și ale examenului de absolvire INPPA, publicate de INPPA și UNBR, și ale concursului de admitere la INM, publicate de CSM și INM, cu baremul final după contestații acolo unde au existat. Perioada: 2015–2026, 57 de sesiuni, 5.134 de grile, până la sesiunea din septembrie 2026.

Fiecare grilă este etichetată de Studilex cu instituțiile juridice pe care le verifică: 133 de instituții, în 5 materii. O grilă poate verifica mai multe instituții, așa că sumele pe instituții pot depăși numărul de grile. 100% dintre grile au cel puțin o etichetă; grilele etichetate doar cu „Alte noțiuni” nu intră în clasament.

Ponderea unei instituții este numărul grilelor care o verifică împărțit la numărul tuturor grilelor din materia ei, la cele trei examene. Locul în materie urmează numărul de grile; instituțiile cu același număr împart locul.

Cifrele sunt recalculate zilnic din banca de subiecte, așa că o sesiune nouă intră în clasament după ce este verificată.

Cum citezi aceste date

Datele sunt publicate sub licența CC BY 4.0: le poți folosi și republica, inclusiv în materiale proprii, dacă menționezi că setul de date este creat de Studilex, cu link spre această pagină.

Studilex, „Ce se dă cel mai des la Barou, INM și INPPA” (set de date), https://studilex.ro/subiecte/statistici, actualizat la 1 noiembrie 2026. Licență CC BY 4.0.